Stanisław Górski zostanie upamiętniony przed pierwszym meczem Pomezanii

 

16 marca o godzinie 14:00 przed pierwszym meczem ligowym pomiędzy Pomezanią, a Spójnią Sadlinki odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na cześć śp. Stanisława Górskiego - trenera malborskich drużyn, wychowawcy wielu pokoleń piłkarzy które odbędzie się przy bramie głównej Stadionu Miejskiego w Malborku.

– Ufundowanie tablicy pamiątkowej na stadionie jest inicjatywą mieszkańców, którzy zgłaszali taką potrzebę. Zarząd Powiatu Malborskiego wsłuchał się w te głosy i wystąpił z inicjatywą do burmistrza Malborka. Wystosowaliśmy pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta i mamy już pozytywną odpowiedź.  Stanisław Górski jest postacią, która zasługuje na takie wyróżnienie i ta decyzja na pewno ucieszy wielu mieszkańców powiedział Przemysław Wądołowski, członek Zarządu Powiatu Malborskiego.

 - rozmawialiśmy z Panem Przemysławem Wądołowskim, że najlepszym momentem na upamiętnienie tak wybitnej postaci będzie pierwszy mecz ligowy Pomezanii, Pan Wądołowski mocno zaangażował się w tą sprawę i to cieszy, że są ludzie którzy chcą upamiętniać wybitne i zasłużone osoby dla piłki w Malborku, śp. Pan Stanisław niewątpliwie najbardziej zasługuje na to miano i nie ukrywam, że będziemy jako klub wspierać inicjatywę upamiętnienia Stadionu jego Imieniem - mówi Paweł Rybarczyk

 Na uroczystość odsłonięcia tablicy zaprasza Starosta Malborski  Pan Mirosław Czapla oraz Burmistrza Miasta Malborka, Pan Marek Charzewski.

Wcześniej Portalnaplus.pl bliżej przedstawił postać śp. Stanisława Górskiego.

Stanisław Górski urodził się 1 stycznia 1921 roku na Kresach w miejscowości Kopyczyńce w obwodzie tarnopolskim. W Malborku zamieszkał w 1946 roku, by jako jedyny syn zaopiekować się schorowanymi rodzicami, którzy osiedlili się w mieście nad Nogatem. Zawodowo pracował m.in. jako księgowy w Spółdzielni Samopomoc Chłopska, Spółdzielni Inwalidów, a także w Cukrowni Malbork jako inspektor plantacji. Był też kierownikiem działu handlowego w Zakładach Przemysłu Lniarskiego Makop.

Jego pasją była oczywiście piłka nożna. Jako junior w latach 1938-1939 grał w A-klasowej drużynie Pogoń Równe, w czasie służby wojskowej reprezentował Lotnika Dęblin. W Malborku łączył pracę zawodową z występami w Lechii Malbork, Związkowcu Malbork i Spójni Malbork. Czynnym zawodnikiem był do maja 1952 roku. Występował na pozycji bramkarza. Jednocześnie ukończył kurs instruktorski i trenerski.

W  połowie 1952 roku rozpoczął pracę trenerską, prowadząc Spójnię Malbork, Unię Malbork, Juranda Malbork i Nogat Malbork. W latach 1963-67 prowadził wspólnie  z Henrykiem  Biskupskim szkółkę  piłkarską, która wychowała wielu nowych piłkarzy, którzy reprezentowali w następnych latach malborskie kluby.

W 1976 roku prowadzona przez Stanisława Górskiego drużyna Nogatu Malbork wygrała rywalizację o awans do III ligi, ale ostatecznie nie wystąpiła w niej z powodu reorganizacji. Jednym z zawodników był wówczas Janusz Górski, który poszedł w ślady ojca i kontynuuje do dziś działalność wychowawczą i trenerską w Malborku.

Stanisław Górski wprowadził też w sezonie 1985/1986 zespół juniorów Nogatu do rozgrywek makroregionu pomorskiego. Była to wówczas najwyższa liga rozgrywkowa w  Polsce w tej kategorii wiekowej.

Pracę trenerską Stanisław Górski zakończył w wieku 71 lat, po czterdziestu latach pracy szkoleniowej (1952-1992).

– Jestem bardzo zadowolony, że mój tata zostanie upamiętniony – mówi Janusz Górski. – Często słyszę od wielu osób miłe słowa i wspomnienia o nim. Byli piłkarze mówią mi, że był dla nich jak ojciec. Jest mi bardzo miło, że tablica poświęcona tacie pojawi się na budynku Stadionu Miejskiego. Może zabrzmi to nieskromnie, ale tata naprawdę bardzo dużo zrobił w Malborku. Nie tylko był trenerem, ale zaangażowanym działaczem, współtworzył między innymi Miejskie Ognisko TKKF, był wiceprzewodniczącym koła kombatantów, aktywnym członkiem Koła Przyjaciół Dzieci i prowadził jako komendant obozy dla dzieci z ubogich rodzin. Jako syn jestem dumny i cieszę się, że tata zostanie upamiętniony.

Stanisław Górski zmarł 6 grudnia 1999 roku. Na tablicy pamiątkowej, która zostanie zainstalowana na stadionie, ma się znaleźć napis: „Piłka nożna była jego drugim życiem. W latach 1952-1992 trener malborskich drużyn, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy”.

 

 

 

  • Kliknięć: 674
LOGO_POMEZANIA

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI

© Copyrights 2017 Pomezania Malbork
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.
Projekt i wykonanie: AQUACOM.